Skrupulatny poczet władców Polski. Chościsko

CHOŚCISKO – Założyciel oraz pierwszy i nieostatni władca Polski, a właściwie Minus Pierwszej Rzeczpospolitej (MPR). Tata Piasta Kołodzieja.

Nie jest łatwo pisać o Chościsku. Według wrażych germańskich źródeł, wiadomo o nim tylko tyle, że nie istniał. Na szczęście wraże germańskie źródła gówno wiedzą. Chościsko budował Państwo ku pokrzepieniu serc, a nie żeby brylować w zacofanych średniowiecznych mediach!

Chościsko znaczy tyle samo co ogon, także ogon przedni czyli fiut. Wraże źródła germańskie twierdzą, że Chościsko nazywał  się Chościsko, bo był fiutem, ale my wiemy lepiej! Chościsko nazywał się Chościsko, bo posiadał niezwykle ogromnego fiuta i był to fiut naturalny! Wszelkie wątpliwości rozwiewa imię żony Chościska: Roztruchana!

Chościsko urodził się w roku 640 nieopodal miejsca, na którym pobudował później Gniezno. Jego rodzice mieli tak bardzo prasłowiańskie imiona, że aż nie da się ich zapisać współczesnymi literami. Zresztą imiona nieważne, ważne, że byli różnopłciowi i chociaż nie wychowali syna po katolicku to przecież po islamsku też nie! Bóg im za to zapłać.

Początkowo panował tylko nad sobą i kiedy panowanie to umocnił, zaczął planować podboje. Szybko zdobył serce wspomnianej Roztruchany i dzięki temu Minus Pierwsza Rzeczpospolita zyskała pierwszą Pierwszą Damę.

Stopniowo podporządkował sobie okolicznych chłopów i część okolicznych bab. Wiedział jak rządzić. Chłopom obiecywał to co chcieli, a babom robił to co obiecywał. Skutek był taki, że zaczęto budować Gniezno, a nie Sodomę i Gomorę.

Chościsko żył 100, a panował równe 80 lat (16 kadencji). W tym czasie dokonał wielu niezwykłych czynów. Był na pogrzebie Wandy Co Nie Chciała Niemca, udomowił dziko rosnący chmiel, zmyślił legendę o Lechu, Czechu i Rusie oraz, jako pierwszy na świecie, przekroczył barierę sześciu promili. Ostatnie dokonanie nie robi dzisiaj wrażenia, ale wtedy to było COŚ! Nawet Kacapy skręcali się z zazdrości. Umarł, w przeciwieństwie do Stalina, z czystym sumieniem.

Po Chościsku władzę objął jego syn Piast (zwany Kołodziejem).

P.S. Planuję stworzyć monumentalne dzieło. Powyższe jest aktem pierwszym. Zapytuję podchwytliwie: Warto to kontynuować?

33 Komentarze

 1. Fakt, że panował nad sobą jest już plusem, w odróżnieniu od obecnych u władzy.
  Oczywiście, że kontynuować, cóż za pytanie! Patriotycznych dzieł nigdy zbyt wiele ;-)

 2. Witaj, Bojo.

  Roztruchana:)
  Niektóre słowa prowadzą do zaskakujących skojarzeń:)
  Choćby taki przekiełtan czy – wytołczan:)

  Rozumiem, że skoro podchwytliwe – to już zdecydowałeś;)

  Pozdrawiam:)

 3. Poczet władców rozpoczęty z rozmachem, czekam na dalszy ciąg. Kazik przewidział, kiedy śpiewał o choście, czyli chwoście:
  Ktoś butelką po łbie wali mnie.
  Nadepnąłem na diabelski chwost.
  Falming brodzi w kryształowym szkle.
  Świat piękniejszy jest niż Brookliński most!
  Serdecznie pozdrawiam

 4. Warto, ale ja słyszałem że pierwszym władcą był Sarmata, a tzw. Turbolechici zakłądaja że imperium polskie jest starsze od Rzymu, więc w tamtym kierunku radzę się udać… (Znaczy Imperium Lechitów nie Rzymu)

  • Według moich ustaleń, pierwszym władcą był król Ćwieczek. Chyba opiszę go na końcu, bo czasami mam wrażenie, że ciągle jeszcze panuje…
   Bezpiecznie jest udawać się gdziekolwiek z Turbolechitami? Nie dadzą w ryja?

 5. Tylko za bardzo się nie cofaj. Ktoś ostatnio puścił fake news, że Raj był w na terenach Polski i już, co niektórzy, próbują znaleźć drzewo genealogiczne (te z zakazanymi owocami) dla obecnego miłościwie nam panującego Jaro.

 6. Z chęcią poczytałabym szersze opracowanie o życiu tego charyzmatycznego władcy, ale rozumiem- brak wiarygodnych źródeł!
  Za to udomowienie chmielu wdzięczna jestem.

 7. W kontekście Pana pracy. Wyłączam kabaret,jeśli tyka polityka.Zniesmaczyło mnie użycie słowa „fiut”.To jak przy kobiecie ,kurwa i kurwa popijając drogie wino i jedząc big maka .Są takie które to lubią ale ja odpadam.
  Jest tyle bezpieczniejszych słów dlatego nie pojmuję,po co.

  • Polityka jest wszędzie. Kiedyś, pocięta na kawałki, była nawet w ubikacji!
   Uważam, że nie należy bać się słów, które najlepiej oddają istotę rzeczy.

   • „polityka „jest świetnym wytrychem i usprawiedliwieniem. Najczęściej . Próby wmówienia nam że jest wszędzie uważam za żałosne.Nie mówi się o polityce bo ludzie, przynajmniej Ci z którymi się stykam, nie są zainteresowani. Bać się słów nie można. Tu się zgodzę .
    Na budowie dzisiaj zapytałam o język z rozmów w sowie…konsternacja. Takim językiem nie mówią i nikt nie pochwalił się znajomością z kimś o tak niskim poziomie.
    Czasem sama się z siebie śmieję że jak to …mnie coś gorszy…a jednak.
    Pozdrawiam i proszę się nie zrażać. Kontynuować .

 8. No proszę, całe życie człowiek się uczy!
  Kontynuować, kontynuować koniecznie! Tym bardziej, że wśród tych piastowskich przodków był i Lestek… czyżby historia zatoczyła koło? Czy Lech, to współczesny Lestek? Drąż Boja temat, drąż!

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.