Skrupulatny poczet władców Polski. Piast

PIAST - Drugi władca Polski i pierwszy z tych, którzy musieli zmagać się z opozycją.

Dzieciństwo i młodość miał w miarę spokojne. Trochę tylko cierpiał na lekcjach religii, bo ciągle mylił Swarożyca ze Światowidem. Później poszedł na garden party do jakiegoś badylarza i tam wyrwał Rzepichę. Ślub nastąpił wkrótce, bo z Rzepichy była kobita krzepka i wszystko miała na swoim miejscu.

Usiadł na stolcu książęcym (jak to ładnie brzmi!) w roku 740.Miał trochę pecha na początku panowania. Budowa Gniezna i innych grodów sprawiła, że Polacy, własnymi siekierami, wyrąbali przejście w odwiecznej puszczy. Przez to przejście do Polski, a właściwie do Minus Pierwszej Rzeczpospolitej (MPR) zapuściła żurawia Europa. Tym żurawiem okazała się ostatnia piękna Niemka o brzydkim imieniu Brunhilda.

Przybyła do Gniezna, obejrzała sobie mordy mieszkańców i wybrała właściciela najbardziej zdradzieckiej – niejakiego Popiela. Popiel okazał się psubratem. Z poduszczenia Brunhildy dokonał puczu i strącił Piasta ze stolca (strącił w przenośni, bo Piast, traf chciał, akurat polował na cietrzewie) i umościł na nim swoje cztery litery. Rządził siedem lat i dziewięć miesięcy. (Jak to tam było z tym rządzeniem i jak utracił władzę opiszę w odcinku dotyczącym POPIELA).

Kiedy pech się skończył, Piast odzyskał stolec i pusty, niestety, skarbiec. Głupi nie był. Dobrze wiedział, że bez pieniędzy żyć się nie da. Sprowadził do Polski Żydów, bo żeby pożyczać gotówkę, to trzeba mieć od kogo!

Piast dobrym był władcą, wiedział, że nie należy tworzyć rzeczy, które później wymagały będą reformy. Dzięki temu, cała jego kraina płynęła mlekiem i miodem w dni powszednie, a w niedziele i święta, dodatkowo, piwem z wkładką.

W międzyczasie Piast wymyślił ogrodową huśtawkę z opony. Tyle, że zamiast opony użył obręczy z koła od furmanki.

Trzeba też przypomnieć legendę – proroctwo: Tak naprawdę Piast nie umarł. Jest tylko nieco zmęczony i śpi w jakiejś jaskini. Kiedy treść pasków w TVP Info osiągnie poziom przechodzący ludzkie pojęcie, Piast obudzi się i zostanie liderem opozycji… A może koalicji?…  Trochę niejasna ta przepowiednia, więc spokojnie można powiedzieć że chuj wie co będzie…

17 Komentarze

  1. Jeśli to od pasków zależy, to chyba zaspał… i jak zwiedzam sobie zamki i twierdze, to twierdzę, że było na odwrót, w tygodniu piwo z wkładką, a w niedziele mleko i miód ;-)

  2. Witaj, Bojo.

    Gry słów o stolcu piastowym, co się na nim Popiel mościł sam Sownociardłko by się nie powstydził:)

    Pozdrawiam:)

  3. ,,Później poszedł na garden party do jakiegoś badylarza i tam wyrwał Rzepichę.” – moje ulubione zdanie z tego tekstu xD. Hmm, to proroctwo chyba powoli zaczyna się spełniać….

    • Słyszałem o tej książce. Jednak moja wyobraźnia nie pozwala mi cofnąć się aż 17 wieków przed naszą erę. Nie dam rady!

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.